Ulje smilja melem za kožu
|novosti.rs
Dovoljna je kap u 50 g kreme, da bi bila delotvorna i ublažila bore, strije, modrice
SMILjE (Helichrysum italicum) je zbog opojnog mirisa opevano u našim pesmama, a odavno se koristi u narodnoj medicini i kozmetici. Aroma potiče od eteričnog ulja, koji mu je glavni sastojak. Neki ga smatraju biljkom večne mladosti, jer "briše tragove vremena s lica". Regeneriše umornu i zrelu kožu, tako da ublažava i uklanja bore.
Eterično ulje je izuzetno skupo, jer ga u biljci ima manje od 0,05 odsto, da bi se dobio litar potrebno je više od tone cvetova. Tokom proizvodnje dobija se još jedan zanimljiv proizvod - hidrolat ili cvetna vodica smilja. Ona je takođe posebno prijatnog mirisa, a nanesena sprejom, vlaži kožu i smiruje upalu.
Od smilja se pravi čaj ili tinkura protiv upala i zgrušavanja krvi. Takođe i snižava holesterol, ublažava i otklanja bolove, podiže imunitet, stimuliše jetru i žuč.
Losion protiv bora - Pomešajte 15 ml hladno ceđenog biljnog ulja argana sa nerafinisanim uljem divlje ruže. Dodajte 2 do 4 kapi eteričnog ulja smilja, sipajte u bočicu od 30 ml i dobro promućkajte. Mažite time lice u tankom sloju, najbolje uveče pred spavanje. Kompleks ulja je izuzetno hranljiv, pa čak i posle prvog nanošenja koža postaje svežija, tonus bolji, a bore manje uočljive.
Za hematome - Sipajte 10 do 15 kapi ulja smilja u bočicu od 30 ml, pa do vrha napunite hladno ceđenim uljem tamanue, lekovite tropske biljke iz Polinezije i Jugoistočne Azije. Mažite time modrice 2, 3 puta dnevno, a deluje i na ožiljke od operacije.
Sveži ožiljci se tretiraju i kombinacijom eteričnog ulja smilja i širokolisne lavande, sa uljem nevena ili divlje ruže. Prvo se na ožiljak utrlja kap lavande, nevena ili ruže, a zatim smilje. To se radi svakodnevno, najmanje dva puta, dok ožiljak ne izbledi.
Comments