Биљка за прање руку, косе, веша

Биљка за прање руку, косе, веша


З.О.Ј. | novosti.rs

Сапун-трава је вековима средство за хигијену. Корен је нарочито делотворан код прехладе, кашља, избацивања слузи, урина и упала синуса


Да ли сте знали да постоји биљка са којом можете да оперете руке као са сапуном или косу као са шампоном? Зато се и зове сапуњача или сапун- трава, што је изведено из латинског назива Saponaria officinalis (sapo значи сапун). Ствара пену због великог садржаја сапонизида, а за хигијену су је користили стари Грци и Римљани. У нашим крајевима су је жене користиле за прање веша почетком прошлог века, корен се скува у води, течност промућка и обилно пени.
Слика
У питању је вишегодишња зељаста биљка, расте на влажним и песковитим теренима поред река и потока, у шикарама и запуштеним местима. Има је у земљама средње и јужне Европе, а нарочито на Балкану. Као украсна биљка гаји се у вртовима, цвета читавог лета, а цветови су миришљави, љубичасти или бели.

Лековити део је корен, који се вади у марту или у октобру и новембру, важно је да биљка буде старија. Чисти се од земље и трулих делова, сече на комадиће и суши на сунцу у танком слоју или у сушари на температури од 40 до 45 степени. Осушен корен је сладуњаво-горког укуса, а кад одстоји, постаје љут. Пакује се у папирне или јутане вреће и чува на сувом, проветреном месту. Ипак, са вађењем корена не би требало претеривати, јер је сапуњача сврстана међу ретке биљке.

Корен сапуњаче се користи и као средство за искашљавање код бронхитиса и упале горњих дисајних путева. Посебно је делотворан код прехлада, кашља, избацивања слузи и урина. Од њега се прави чај који снижава холестерол у крви, јача имуни систем после вирусних инфекција и ублажава болове. У традиционалној медицини се користи као благи диуретик и за лечење реуматизма и гихта. Од њега се праве облоге које помажу код екцема и чирева на кожи.


ЧАЈ ЗА ИМУНИТЕТ И ЧИШЋЕЊЕ ПЛУЋА

Спрема се тако што се пола кашичице сувог корена прелије са 2 дл кључале воде, остави да одстоји 10 минута и процеди. Пије се шоља чаја, два до три пута дневно.

За искашљавање и чишћење бронхија чај се прави од мешавине биљака. Супену кашику смеше (по 20 г корена сапуњаче, сладића, листа подбела, белог слеза и питомог кестена) прелијте са 2 дл кључале воде, поклопите и оставите да се прохлади. Процедите, засладити кашичицом меда и пијте четири до пет пута дневно.


ПРИРОДНИ ШАМПОН ЗА КОСУ

Шампон од сапуњаче се прави тако што се на пари прокува 100 до 120 грама малих комадића коре од корена, у пола литра дестиловане воде. Када половина воде испари, садржај се процеди кроз газу и сипа у бочицу. Овај шампон је одличан за све типове косе и за често прање. Можете да га обогатите и ароматизујете екстрактом лаванде, рузмарина, камилице, бора, лимуна или биљке по избору.

Comments