Adjuvantna terapija
Za
veliki broj biljaka utvrđeno je da ispoljavaju antiulkusno dejstvo, ali
su klinički podaci, na osnovu kojih bi se mogla izvesti preporuka za
upotrebu kod ulkusa, veoma ograničeni. U prošlosti su se za lečenje
ulcera koristile i biljke s jakim dejstvom koje se danas nikako ne
preporučuju za samomedikaciju: velebilje (Atropa belladonna) i opijum
(Papaver somniferum)
Biljni preparati su korisna adjuvantna sredstva za lečenje ulkusa, a obično sadrže biljne droge s antiinflamatornim i demulcentnim dejstvom.
BILJNI PREPARATI – DEMULCENTNA SREDSTVA
Biljni preparati koji sadrže sluzi oblažu sluznicu i štite je od gastrične kiseline i pepsina, pošto i kod pacijenata kod kojih nema hipersekrecije, postojeća sekrecija može da inhibira normalni odbrambeni sistem sluzokože.Sluzi se ne resorbuju, njihova primena obično je bez neželjenih reakcija i kontraindikacija (eventualno u veoma visokim dozama mogu odložiti apsorpciju drugih suspstanci), a formiraju sloj koji štiti sluzokožu od iritanasa.
Najpoznatije sluzne droge jesu:
- koren i list belog sleza (Althaea officinalis), koji ispoljavaju i antiinflamatorni efekat – stimulišu fagocitozu; pripremaju se u obliku hladnog macerata (prelivanjem prokuvanom i ohlađenom vodom u odnosu 1 : 20);
- cvet crnog sleza (Malva sylvestris);
- islandski lišaj (Cetraria islandica);
- seme lana (Linum usitatissimum) sadrži i do 10% sluzi koja se po ekstrahovanju (dve-tri kašike samlevenog semena prelivaju se sa 200-
- -300 ml vode i procede nakon 30 minuta) pije uz dosta tečnosti; ne preporučuje se kod ileusa i opstrukcije kolona;
- kora crvenog bresta (Ulmus rubra);
- sluzi algi: agar, alginska kiselina i alginati, karageni, laminarin.
BILJNI PREPARATI – ANTIINFLAMATORNA SREDSTVA
Cvast kamilice (Matricaria chamomilla) sadrži flavonoide sa spazmolitičkim, sluzi sa demulcentnim efektom i etarsko ulje (bogato hamazulenom i bisabololom) koje je uglavnom zaslužno za antiinflamatorni efekat. Najčešće se 3 g droge preliva sa 150 ml tople vode i pije tri-četiri puta dnevno. Takav preparat sadrži samo 10-15 % etarskog ulja od količine prisutne u biljnom materijalu, ali sadrži gotovo sve sluzi i flavonoidne glikozide. Antiinflamatorna aktivnost objašnjava se antioksidativnim dejstvom i sposobnošću blokade formiranja prostaglandina i leukotriena (odgovorni bisabolol i apigenin). Kamilica ispoljava i antimikrobnu i sedativnu aktivnost, a smatra se veoma bezbednom drogom (jedina kontraindikacija jeste alergija na predstavnike familije Asteraceae).Za antiinflamatorno dejstvo slatkog korena (Glycyrrhiza glabra) odgovoran je glicirizin (50 puta slađi od saharoze) koji inhibira 15-hidroksiprostaglandin dehidrogenazu. Ta inhibicija metabolizma prostaglandina povećava količinu zaštitnih prostaglandina u želucu, a time i sekreciju zaštitnog mukusa i proliferacija ćelija u gastričnoj sluznici, što utiče na izlečenje ulkusa. Obično se tri puta dnevno posle obroka ispija infuz pripremljen prelivanjem 2–4 g droge sa 150 ml vrele vode.
Slatki koren su još stari Grci preporučivali za lečenje ulkusa želuca, a on je i zvanično odobren za lečenje gastritisa.
Međutim, zbog aldosteronu sličnog mineralokortikomimetičkog efekta, dnevna doza ne sme da pređe 600 mg glicirizina, a lečenje ne sme da traje duže od četiri–šest nedelja. Primena je kontraindikovana kod ciroze i hroničnih oboljenja jetre sa holestazom, hipertenzije, hipokalemije, oboljenja bubrega i trudnoće.
OSTALE ANTIULKUSKE BILJNE DROGE
Još neke od brojnih biljaka koje se koriste u terapiji ulkusa želuca i duodenuma jesu:- sok svežih listova kupusa (Brassica oleracea) – bez poznatih neželjenih efekata primenjuje se kod gastritisa i ulkusa želuca i duodenuma pošto štiti mukozne membrane gastrointestinalnog trakta od želudačne kiseline. Gastroprotektivan efekat objašnjava se i stimulacijom regeneracije sluznice usled prisustva antiulceroznog faktora (takozvani vitamin U).
- etarsko ulje rizoma iđirota (Acorus calamus) – redukuje pojavu ulcera, a deluje i kao spazmolitik i stomahik. Tradicionalno se koristi kod gastrointestinalnih poremećaja, posebno dispepsije, gastritisa i ulcera. Nema neželjenih efekata pri pravilnoj upotrebi (duža upotreba neodobrenih sorti – s mutagenim i kancerogenim β-azaronom je opasna).
- gavez (Symphytum officinale) – zahvaljujući pre svega alantoinu i sluzima deluje antiinflamatorno, demulcentno i stimuliše regeneraciju tkiva. Oprez je potreban zbog prisustva pirolizidinskih alkaloida.
- cvet ranjenika (Anthyllis vulneraria) – koristi se za lečenje ulcera i rana i interno i eksterno (efekat katehinskih tanina).
- cvet nevena (Calendula officinalis) – najvažnija i najzastupljenija antiinflamatorna komponenta jeste faradiol monoestar sa efektom koji je identičan efektu indometacina. Kliničke studije potvrdile su antiinfamatornu aktivnost i aktivnost obnavljanja tkiva – stimulacija granulacije koja je važan korak u reepitelizaciji i zarastanju rana. Neven ispoljava i spazmolitički i holeretički efekat.
- papaja (Carica papaya) – koristi se kod GIT poremećaja, inflamacija i ulceracija gastro-duodenalne regije i kod insuficijencije pankreasa. Papain pokazuje antimikrobno, antihelmintičko i antiulcerno dejstvo.
Brusnica – prevencija infekcije H. pylori
Plod američke brusnice (Vaccinium macrocarpon) najčešće se preporučuje za prevenciju (posebno rekurentnih) infekcija urinarnog trakta, ali dobre rezultate daje i u tretmanu gastričnog ulkusa. U in vitro eksperimentima potvrđen je antiinflamatorni, antioksidativni i najvažniji – antiadherentni efekat soka brusnice (ne samo kada je u pitanju adhezija E. coli za uroepitelne već i u slučaju adhezije H. pylori za gastrične epitelne ćelije).Dejstvo brusnice ispoljava se kroz sledeće mehanizme:
- ometanje vezivanja fimbrila tipa 1 i P u digestivnom i urinarnom traktu;
- inhibicija adhezije E. coli za mukozu mokraćne bešike i uretre (prevencija kolonizacije).
Adhezija dve trećine od 83 različita izolata H. pylori (dobijena od pacijenata tretiranih i netretiranih antibioticima) inhibirana je uz koncentraciju od 0,2 mg/ml visokomolekulske frakcije soka brusnice, 30 izolata bilo je rezistentno na sok brusnice, a 13 i na brusnicu i na metronidazol.
U kliničkoj studiji u kojoj su pacijenti s infekcijom Helicobacter pylori unosili 2 x 250 ml soka brusnice tokom 90 dana, registrovano je odsustvo infekcije kod 14 od 97 pacijenata (od kojih je 11 imalo negativan rezultat već 35. dana).
Domaća brusnica (Vaccinium vitis-idea), koja raste na teritoriji Srbije, i američka brusnica (Vaccinium macrocarpon), razlikuju se, pre svega, po sadržaju organskih kiselina u plodu (odnos hininske, jabučne i limunske kiseline služi za kontrolu kvaliteta).
Brusnica je potvrđeno bezbedna u normalnim terapijskim dozama i veoma je popularna kao hrana i suplement. Pojačan medicinski nadzor neophodan je kod pacijenata koji redovno unose i varfarin i sok brusnice: prijavljeno je nekoliko slučajeva koji ukazuju na interakciju antikoagulanta varfarina i soka brusnice, ali su detaljna ispitivanja isključila farmakokinetičku interakciju i utvrdila mogućnost VKORC1 (vitamin K epoksid reduktazna subjedinica 1) genotip zavisne farmakodinamičke interakcije koja povećava osetljivost nekih pacijenata na varfarin.
http://pharmanetwork.rs/teme/ostale-teme/900-adjuvantna-terapija
Comments