Skip to main content

Мајоран - за опуштање и боље варење

Мајоран - за опуштање и боље варење

За опуштање целог тела довољно је десетак капи етеричног уља укапати у каду са топлом водом и пустити да мајоран делује
Медитерански народи за биљку мајоран (Origanum maiorana) кажу да представља симбол спокојства и среће. Иако донекле подсећа на оригано, што се види и по латинском називу, има потпуно другачију и много интензивнију арому. Ова зачинска биљка у народу је позната и као бабина душа, миришљавак, шензег. Цењена је од давнина. У старом Египту гајена је као света биљка бога Озириса.

Може да се користи свежа и сува. У свежем облику додаје се у јела на крају кувања јер је осетљива на топлоту и губи ароматична својства. Осушен мајоран пак, има јачи мирис, па може да се дода и у току кувања. Посебан укус даје месу, салатама, пицама, гулашима, супама, и свим другим јелима која траже јачу арому.
Као додатак јелима утиче на боље варење, али је савршен лек и против узнемирености, анксиозности, раздражљивости, нервозе и несанице. Препоручује се против свих облика стреса, јер опушта мишиће и регулише ниво хормона адреналина и серотонина, одговорних за настанак стресних стања. Има јак природни седативни ефекат, па је пожељно да се у виду чаја (три шоље дневно) користи уместо официјелних лекова за умирење. Чај се справља тако што се кашичица осушеног мајорана стави у шољу вријуће воде, остави да одстоји десетак минута, а затим пије. Мајоран помаже и у случају главобоље, јер делује опуштајуће, а за потпуни ефекат довољно је са неколико капи етеричног уља измасирати вратни део главе и слепоочнице. Лековити састојци мајорана ублажавају напетост, док масажа подстиче бољу прокрвљеност, тако да главобоља нестаје као "руком однета". 

У случају главобоље изазване грипом или упалом синуса, препоручује се инхалација мајораном. Уколико се глава прекрије пешкиром и наднесе над врелу воду која испарава, а у коју је укапано неколико капи етеричног уља ове биљке, главобоља нестаје, а дисање постаје лакше.
За опуштање целог тела довољно је десетак капи етеричног уља (или пола литре чаја) укапати у каду са топлом водом и пустити да мајоран делује.
Осим етарског уља у завидним количинама, ова лековита биљка садржи и протеине, гвожђе, целулозу, танин и горке материје. Захваљујући танинима и етарском уљу који спречавају размножавање бактерија користи се за лечење рана, упале коже, против прехладе бронхија, као и за лечење жутице.
Мајоран се бере два пута годишње - први пут крајем јуна, а други пут крајем септембра. Коси се непосредно пре цветања по лепом и сувом времену, а затим суши. Осушен има сивозелену боју, горкаст укус и карактеристичан мирис. Чува се на сувом месту, заштићеном од светлости.


ДОБРО СЕ СЛАЖЕ...
ЗБОГ интензивне ароме користи се у малим количинама у комбинацији са другим зачинима. Добро се слаже са мајчином душицом, у чијем садејству побољшава варење свих масних и јаких јела. Савршено се слаже и са шаргарепом, купусом, краставцем. У Немачкој је, примера ради, незаобилазан састојак у производњи кобасица. У Средоземљу се ставља у сос од парадајза и у друге сосове за тестенину.

Comments