SLATKI KOREN, SLADIĆ - za smirenje kašlja i čir na želucu
Za šta se upotrebljava slatki koren?
Slatki koren se tradicionalno koristi za smirenje kašlja i upale grla, kao i kod upala želudačne sluznice, gastritisa i čira na želucu. Koristi se za iskašljavanje kod oboljenja gornjih disajnih puteva. Zahvaljujući protivupalnom dejstvu i sprečavanju širenja zapaljenskih reakcija primenjuje se kod: čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, artritisa. Takođe se nekad preporučuje u nastavku terapije kortikosteroidima. Pošto pokazuje i antivirusno dejstvo, koristi se kod herpesa u vidu gela za spoljnu primenu. Slatki koren sprečava razmnožavanje virusa i širenje u organizmu, pa se može koristiti kod brojnih virusnih infekcija, uključujući hepatitis, prehladu i grip. Upotrebljava se kod atopijskog dermatitisa i ekcema zbog svog protivupalnog dejstva, smanjenja crvenila i lezija.
Deglicirizirani slatki koren - DGL (ekstrakt slatkog korena iz koga je izdvojen glicirizin) može produženo da se uzima, jer nema bojazni od neželjenih dejstava glicirizina (supstanca slična kortikosteroidima). Neki stručnjaci preporučuju istovremenu upotrebu DGL sa aspirinom, diklofenom, ibuprofenom i dr. NSAIL (nesteroidnim antiinflamatornim lekovima), koji dovode do oštećenja želudačne sluznice i razvoja čira. Kao zaslađivač se koristi u manjim dozama.
Koristi se i kod policističnih jajnika i pojačane maljavosti i akni, koje nastaju kao posledica povećanog nivoa testosterona u krvi. Upotrebom slatkog korena testosteron se može smanjiti do 50%. Kod policističnih jajnika se kombinuje sa kineskim božurom, koji deluje na smanjenje testosterona i stimuliše ovulaciju povećanjem proizvodnje progesterona.
Kako deluje slatki koren?
Jedan od osnovnih aktivnih sastojaka je glicirizin, koji ima dejstvo slično kortizonu (kortikosteroidni hormon sa protivupalnim dejstvom). Deluje protivupalno, ekspektorantno (za iskašljavanje), blago sredstvo za regulaciju zatvora, antivirusno, spazmolitički (smanjuje grčeve i napetost unutrašnjih organa), imunostimulirajuće. Slatki koren sadrži sluzi koje oblažu sluznice i smanjuju iritacije sluznica.
Šta kažu naučna istraživanja?
Nemačka komisija E odobrila je upotrebu slatkog korena za katar gornjih disajnih puteva i čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu.
Kako se uzima slatki koren?
Primenjuje se u vidu čaja: 2-4g čaja slatkog korena prelije se sa 150ml vode i pije nakon obroka 3 puta dnevno. Kapsulirani oblici se primenjuju u dozama od 200-600mg glicirizinske kiseline dnevno. Preporučuje se upotreba 4-6 nedelja. Produžena upotreba dovodi do povećanja krvnog pritiska i zadržavanja vode u organizmu, pa se ne preporučuje kod bolesnika koji imaju takvih problema.
U kojim slučajevima se ne sme koristiti slatki koren?
Ne treba da ga koriste trudnice, osobe sa povišenim krvnim pritiskom (smeju da koriste deglicilizirani slatki koren), oboljenjima bubrega i jetre i kod hipokalemije, pacijenti koji uzimaju kardiotonične glikozide - digoksin, diuretike koji dovode do gubitka kalijuma.
Koja neželjena dejstva mogu da se jave pri primeni slatkog korena?
Pri produženoj upotrebi i većim dozama mogu se javiti efekti kortikosteroida usled zadržavanja natrijuma i vode i gubitka kalijuma, koji se manifestuju povećanim krvnim pritiskom, hipokalemijom i retko mioglobinurijom.
Sa kojim lekovima istovremeno ne treba primenjivati slatki koren?
Ukoliko uzimate neke od ovih lekova nemojte koristiti istovremeno slatki koren: kardiotonični glikozidi (Digoksin); tiazidni diuretici (Dilacor, Lometazid, Lasix, Yurinex); kortikosteroidi (Dexason, Hydrocortison); laksativi koji dovode do gubitka kalijuma (Panlax, Dulkolaks); antikoagulansi (varfarin, derivati kumarina).
Napomene
Može da se koristi uporedo sa antacidima (Rupurut, Rutacid,Gelusil lac, Gastal, Rennie, soda bikarbona), H2 antagonistima (Ranitidin, Ranisan, Famotidin, Quamatel), blokatorima protonske pumpe (Omeprol, Controloc, Nexium, Lasoprazol, Lanzul) i antibioticima u terapiji ulkusa (Clarithromicin, Helicocin), kao i preparatima bizmuta (Bicit HP).
Comments