Hirurg iz 14.vijeka

Hirurg iz XIV vijeka 


 * Prva bolnička ustanova na teritoriji današnje Crne Gore osnovana je u Kotoru 1067. godine.Imala je posebne prostorije za zarazne bolesnike i za gubavce.  
* Prvi školovani ljekari u Crnoj Gori pominju se 1326. godine i to u Kotoru. Prema jednom zapisuiz 1326. godine, Kotor je imao dva ljekara, internistu i hirurga, berberina-zubara i apotekara.

 * Prva apoteka na teritoriji današnje Crne Gore otvorena je u Kotoru 1326. godine. To je jednaod najstarijih apoteka na prostoru bivše Jugoslavije. Kotor 1350. dobija i bolnicu.


 * Prva stručna vakcinacija protiv zaraznih bolesti jednog dijela crnogorske djece urađena je1825. godine.

 * U razdoblju od 1848. do 1918. godine crnogorski studenti studirali su medicinu u gotovo svimevropskim državama osim u Španiji i Portugaliji. Najčešće u Petrogradu, Moskvi, Kijevu, Beču iGracu. U tom periodu diplomu ljekara dobilo je oko 110 Crnogoraca. 

 * Prva bolnica u Crnoj Gori otvorena je na Cetinju 1873. godine. 


 * Etnomedicina, odnosno narodna medicina, suvereno je vladala i razvijala se u kontinentalnomdijelu Crne Gore sve do prve polovine XIX vijeka.

 * Iličkovići iz Crmnice bili su u Crnoj Gori, ali i van nje, najčuveniji narodni vidari rana, preloma iiščašenja. Bili su poznati i po šaranjanju - liječenju otvaranjem lobanje. Osporavali su ih, kao iostale vidare, strani ljekari koji su dolazili u Crnu Goru, pa ih je, pod njihovim uticajem, proganjao knjaz Danilo, ali su imali naklonost knjaza Nikole. Zakonom o sanitetskoj službi, koji je donešen 1891. godine, propisane su stroge kazne i zabranjeno liječenje svim nadriljekarima,pa i Iličkovićima.


 * Prve ljekare država Crna Gora zaposlila je 1867. godine, u vrijeme velike epidemije kolere.Jedan, Jovan Đustinijani, bio je stacioniran na Cetinju, a drugi dr Jovan Arslan u Danilovgradu.Doktor Arslan bio je po narodnosti Grk, a supruga Jela bila mu je prevodilac. 

* U vrijeme vladavine kralja Nikole u liječenju građana Crne Gore pomagali su austrijski,francuski, grčki i engleski ljekari. Francuski ljekari radili su kao dvorski ljekari.


 * Za dječiju bolnicu na Cetinju (od 150 kreveta) bilo je uoči Prvog svjetskog rata sakupljeno200.000 perpera, naručena kompletna oprema iz inostranstva i urađen projekat prema tadanajmodernijoj dječijoj bolnici u Cirihu. Svi fondovi te vrste bili su poslije I svjetskog ratarevalorizovani u novoj državi Kraljevini SHS osim ovog. U ovaj je, odlukom vlade u Beogradu,izdvojeno svega 10.000 dinara, otprilike jedna tadašnja ministarska plata.

 * Prvi rentgen aparat u Crnoj Gori dobila je bolnica ,,Danilo I" na Cetinju. Prvi bolesnicipregledani su tim rentgenom 26. novembra 1913. godine. Bolnica je te godine dobila i električnu struju. 

 * Početkom devedesetih godina XIX vijeka na Cetinju je počelo plombiranje zuba i izrada zubnihproteza. priredio Veseljko KOPRIVICA

Comments